Authorized Form of NameMinchin; Basil George Francis (1910-1987); Revd.
TypeOfEntityPerson
SurnameMinchin
ForenamesBasil George Francis
Dates 1910-1987
CodeGB/109/24259
EpithetRevd.
ActivityOrdained Deacon: 24th February 1934. Ordained Priest: 1st January 1935. Education Bristol University BSc 1931
Ordination Training: College of the Resurrection Mirfield 1931. Vicar, LYNSTED (St Peter and St Paul) w Kingsdown, Canterbury, 01.01.1969–01.01.1975. Rector, NORTON (St Mary), Canterbury, 01.01.1970–01.01.1975. Six Preacher Cant Cathl, Canterbury, 01.01.1974–01.01.1983. Retired, 01.01.1976–25.04.1987.
GenderMale
SourceCrockford's online, viewed on 05/01/2016.

Show related Catalog records.

related catalogue records
OrderNoTitleDateLink
CFR RC 146/1Relations With Roman Catholics In Individual Countries: National Dialogues: France: Contacts: Mission de France, Pontigny: general1954-1965CFR/6/3/5/146-1
CFR OC 39/2Anglican Relations General: Fellowship Of St. Alban And St. Sergius July 1959-December 1967CFR/5/3/3/39-2
CFR OC 74/1Oecumenical Patriarchate In Diaspora: Great Britain: Orthodox Clergy And ParishesJanuary 1941-December 1965CFR/5/3/6/74-1
CFR OC 101/2Individual Orthodox Churches: Bulgaria: Contacts1952-1974CFR/5/3/11/101-2
CFR OC 233/3Individual Orthodox Churches: Russian Orthodox Churches In Exile: Moscow Patriarchate: Western Europe-France 1951-1964CFR/5/3/26/233-3
Runcie/MAIN/1987/293Minchin, Basil1987Runcie/MAIN/1987/293
CFR OC 248/2Individual Orthodox Churches: Serbia: General situation, 1961 - 19801961-1980CFR/5/3/27/248-2
    Powered by CalmView© 2008-2021